SMF Forumdan Aspnet Siteye Veri Çekme

smf-simple-machines-forum

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün size SMF (Simple Machines Forum) sitesinden Asp.Net siteye veri çekmeyi anlatacağım. Bunun için forum sisteminin içinde bulunan SSI.php fonksiyonunu kullanacağız. SSI.php sayfası forum sisteminin root dizininde bulunmaktadır.

İçerisinde çeşitli fonksiyonlar var. Bu fonksiyonları çağırdığımızda bize direkt ilgili sonucu gönderiyor. Ben kullandığım 4 fonksiyonu yazacağım. Siz fonksiyonların tamamına buradan ulaşabilir ve kullanabilirsiniz.

ssi_boardStats() : Bu fonksiyon forum hakkında çeşitli bilgiler veriyor. (Toplam Üye, Toplam İleti, Toplam Konu, Toplam Kategori, Toplam Bölüm gibi)

ssi_whosOnline() : Bu fonksiyon forumda kimlerin online olduğunu gösteriyor.

ssi_topTopicsViews() : Bu fonksiyon forumda ki popüler olan konuları gösteriyor.

ssi_recentTopics() : Son olarak bu fonksiyon ise forumda gönderilen son iletileri gösteriyor.

Kullanacağımız fonksiyonları tanıdığımıza göre şimdi veriyi çekmeye geçelim. Öncelikle maalesef doğrudan bu verileri .aspx sayfada çekemiyoruz. Bu fonksiyonları çalıştırıp sonuçları almak için root dizinde .php sayfaya ihtiyaç duyuyoruz. Bizde forum sisteminin içine .php bir sayfa oluşturup yukarıda ki tanıttığımız fonksiyonlardan hangisini kullanacaksak onu yazacağız. Sonrada oluşturduğumuz bu .php sayfayı Iframe olarak .aspx sayfamızda çağıracağız.

Ben forum bilgilerini almak için forumun root dizininde forum-bilgi.php adında bir dosya oluşturup içerisine aşağıdaki kodları yazıyorum.

<?php require("/home/public_html/SSI.php"); ?>
<html>
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9" />
<title>Forum Bilgi</title>
</head>
<body>
<?php ssi_boardStats(); ?>
</body>
</html>

Burada SSI.php dosyasını eklerken sizin forumun olduğu sunucu gereği path farklılık gösterebilir. Eklerken burayı özellikle kontrol edin lütfen. Aslında bunun dışında bir şeyde yapmadık. Forum hakkında bilgi almak istediğimiz için ssi_boardStats() fonksiyonunu kullandık.

Şimdide .aspx sayfamızda bu oluşturduğumuz .php sayfasını iframe içerisinde çağıracağız.

<iframe id="Iframe1" src="http://www.siteniz.com/forum-bilgi.php" frameborder="0" 
width="500" height="200" scrolling="no" resizable="no"> </iframe>

Burada genişliğini yüksekliğini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Yine .php sayfasının içinde ben bir tane fonksiyon yazdım ama siz birden fazla fonksiyonda yazıp hepsini oradan da çekebilirsiniz veya ayrı ayrı sayfalarda oluşturabilirsiniz. Artık nasıl kullanacağınız tamamen size kalmış.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir