C# ile Sıralama Algoritmaları

 

 

C# Console ortamında benim yazdığım, girilen sayıları seçerek (selection sort) veya kabarcık (buble sort) sıralama ile küçükten büyüğe sıralama yapan ve girilen string ifadeleri buble sort algoritmasını kullanarak  alfabetik olarak  yada uzunluğuna (length) göre sıralayan bir programdır.

Program 6 farklı işi yapan metod ile yazılmıştır. Hangi metodun ne işi yaptığı yanında açıklama satırı olarak belirtilmiştir. Genel olarak for döngüsü ve if-else şartları kullanıldığı için anlaşılması oldukça kolaydır. Burada farklı olan bir yer ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Programda string ifadeleri alfabetik olarak sıralatırken kullandığımız algoritmanın içinde ” if (string.Compare(dizi[i], dizi[j]) < 0) ” bu şekilde bir kod parçası var. Burada C# ‘ın compare özelliğini kullandık. Compare girilen iki stringi alfabetik olarak karşılaştırır. Bu karşılaştırmanın sonucunda geriye -1, 0 ve 1 değerlerini döndürür. Eğer iki string birbirine eşitse geriye 0, eğer alfabetik olarak birinci string ikinci stringden önce geliyorsa geriye -1 değerini ve alfabetik olarak birinci string ikinci stringden sonra geliyorsa geriye 1 değerini döndürür. Bizde burada o ‘ dan küçükse yani -1 ise(birinci string ikinci stringden alfabetik olarak önce geliyorsa anlamında) diyerek bu algoritmayı kurduk. Başka anlamadığınız bir yer olursa sorabilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. EMRAH dedi ki:

    bunları hangi programlama diline yazacagım

    vıze fınal notlaını hesaplayan programa nasıl uygularım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir