C# ile Recursive İşlemler

 

 

C# Console ortamında benim yazdığım Recursive fonksiyonları kullanarak faktöriyel, fibonacci ve tribonacci değerlerini hesaplayan girilen taban ve üs değerlerine göre hesaplama yapan ve asal sayı kontrolü yapan bir programdır.

 

Recursive fonksiyonları dilimize Özyenilemeli Algoritmalar olarak çevirebiliriz. Peki nedir bu özyenilemeli algoritmalar?

Özyinemeli algoritmalar içine koyacağınız basit bir şart gerçekleşene kadar kendini çağıran ve yaptırmak istediğiniz işi yapan fonksiyonlardır. Recursive fonksiyonların yazımı ve kullanımı genel olarak methodlara benzer. Recursive fonksiyonlar tanımlanırken static veya public ve dönüş tipide mutlaka return ile ifade edilmelidir. Daha iyi anlamanız için aşağıda recursive fonksiyonlarla yazılmış, çeşitli işlemleri yapan kodları paylaşıyorum.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

 1. Tolunay Sadik dedi ki:

  Tesekkürler öncellikle ancak bir türlü istediğimi yapamadım ödevim var ve yarın teslim etmem gerekiyor bayağı uğraştım kodlarla ancak bir yerlerde hata yapıyorum ödev şu : Klavyeden girilen sayılar üzerinde işlem tipine göre aşağıdaki işlemlerden birisi gerçekleştirilecektir.

  İşlem tipleri

  a – Aritmetik Ortalama
  b- Geometrik Ortalama
  c- Girilen Sayıların En Büyüğü
  d- Girilen Sayıların En Küçüğü

  Bu işlemleri gerçekleştiren programı C# konsol uygulaması ile yazınız. Bana yardımcı olabilirmisiniz? Basit birşey ama yapamadım üzgünüm.
  Yardım ederseniz minnetar kalırım, etmezseniz de canınız sağolsun iyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir