C# İle Çeşitli İstatistiksel İşlemler

 

 

 

 

 

C# Console ortamında benim yazdığım içerisinde 16 farklı istatistiksel işlemin yapılabileceği güzel bir programdır.

Bir süredir bu programı yazmayı düşünüyordum. Sonra boş zamanımın olduğu bir gün yazmaya başladım. Araya vize haftam ve çeşitli işlerim girmesine rağmen hayırlısıyla bugün bitirdim. Okulda bu ders ile ilgili sıkıntı yaşayan biri olarak programını yazmak benim için önemliydi. Herhalde bu programı yazdıktan sonra okuldaki sıkıntımı da hallederim.

istatistik1

 

Programı kullanarak Aritmetik Ortalama, Geometrik Ortalama, Harmonik Ortalama, Kareli Ortalama, Mod, Medyan, Değişim Genişliği, Ortalamadan Sapma, Varyans, Standart Sapma ve Değişim Katsayısının Basit, Sınıflandırılmış veya Gruplandırılmış Serilerde hesaplamalarını yapabilirsiniz. Ayrıca yine programı kullanarak Kartil, Desil, Pörsentil, Permütasyon ve Kombinasyon hesaplamalarınıda yapabilirsiniz.

Programda işlemlerin tamamını ayrı ayrı Classlar içerisinde yaptım. Main blogunda ise sadece do – while ile işlemleri seçtirdim. Programda hesaplamaları yapan algoritmaların tamamını kendim yazdım ve yazarken gerçekten büyük bir keyif aldım. İhtiyacı olan arkadaşlar için kodları aşağıda paylaşıyorum. Ben aşağıda sadece ana bloktaki kodları paylaşacağım. Ana bloktaki kodlar ile birlikte işlemlerin yapıldığı Classları ise paylaştığım pdf dosyasının içerisinde bulabilirsiniz. Programı defalarca test etmeme rağmen sonuçta insanoğlu olduğumuz için hatalar olabilir. Karşılaştığınız hataları yazarsanız sevinirim. Ayrıca tabi her zaman ki gibi kodlar içerisinde anlamadığınız bir yer olursa sorabilirsiniz. Herkese kolay gelsin.

Programı buradan indirebilirsiniz.

Kaynak Kodları

Adobe Reader Belgesi (pdf) Olarak İndir (128 kb)

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. İsmail Kıldiş dedi ki:

    Merhaba kolay gelsin. Programı çalıştırdığımda sürekli try-catch bloğu çalışarak kapanıyor.Fakat programı burdan exe olarak indirdiğimde sorunsuz çalışıyor.Sebebi ne olabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir